Blog

Mehmet Zengin’e Kurucularımızın Veda Yemeği

MESLEKTE 50 YILINI TAMAMLAYAN ZENGİN MÜDÜR İÇİN BİLTEPE KURUCULARI BİR ARAYA GELDİLER

Özel Biltepe Okullarının yapımı için, arsa temini ile başlayıp günümüze kadar olan süreçte etkin rol alan
Mehmet ZENGİN; 1950 Kadirli doğumlu, öğretmenliğe 1972’de Isparta Gönen öğretmen okulunda başladı, Kayseri Mimar Sinan Öğretmen Lisesinde, Adana Erkek Lisesinde, Kadirli Cevdet Paşa Ortaokulunda matematik öğretmeni olarak görev yaptı. Daha sonra 11 yıl Kadirli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde şube müdürü olarak çalıştı. 16 Eylül 1972 yılında ögretmen olarak Isparta Gönen Öğretmen Okulunda başladığı meslek hayatından, 15 Kasım 2000 yılında Kadirli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü iken toplam 28 yıl hizmet süresinin sonunda emekli oldu.

Öğretmenlik hayatına öğretmen okullarında başlaması, burada yöneticilik görevi alması, hem mesleki açıdan hem de sosyalleşmesi yönünden kendisinde kısa sürede farkındalık oluşturdu. Bu okullarda model alabileceği bir çok eğitimciyle karşılaştı. Öğretmen okullarında çalışanlara tanınan hizmet içi eğitim programlarından yararlandı. Kadirli İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlüğündeki göreviyle de yöneticilik becerisini geliştirdi. İstişare yapma, takım çalışması, sorun çözme, hiyerarşi, temsil etme, iletişim gibi alanlarda ustalaştı.

Kadirli siyasetinde, ticaretinde, tarımında ve bir çok konuda adından söz ettiren rahmetli Ahmet KASTAL’ın 1990’lı yılların başından itibaren bir hayali vardı. ” KADİRLİ’YE ÖZEL OKUL” kurmak. Bu konuyu; hali vakti yerinde olanlarla ve eğitimcilerle paylaşarak sürekli gündemde tutmaya çalışıyordu. Mehmet ZENGİN’in emekli olmasıyla birlikte Ahmet KASTAL’ın Kadirli’de Özel okul açma düşüncesine daha fazla değer verildi. Çünkü Mehmet ZENGİN konu ile ilgili mevzuata hakim biridiydi.

Kadirli’de özel okulun kurulmasıyla ilgili olarak; değişik dünya görüşünden eğimcilere ve iş adamlarına teklif götürüldü. Yapılan bir çok toplantılardan ve görüşmelerden sonra 43 ortaklı Kadirli Bilgi Eğitim Ticaret ve Pazarlama LTD. ŞTİ. kuruldu ve şirketin yönetim kurulu başkanlığına Mehmet ZENGİN getirildi.

Kurulan şirket vasıtasıyla 6 Haziran 2001 tarihinde okulun temeli atıldı. Okulun adının Özel Biltepe Okulları olmasına karar verildi. 15 Eylül 2002 tarihinde Özel Biltepe Okulları eğitim-öğretime açıldı.

Mehmet ZENGİN; 15 Eylül 2002 tarihinden 17 Şubat 2022 tarihine kadar Bilgi Eğitim Ticaret ve Pazarlama Şirketi başkanlığını, Özel Biltepe Okullarının; kurucu temsilciliğini ve Genel Müdürlüğünü yürüttü.

17 Şubat 2022 tarihinde yapılan genel kurulda yönetim kurlu başkanlığına aday olmadı. Böylece yarım asır sürdürmüş olduğu aktif eğitim çalışmalarına nokta koydu.

Özel Biltepe Okullarının kuruluş aşamasından itibaren burada yaklaşık 22 yıl görev yapan Mehmet ZENGİN için; okulun yönetim kurulu üyeleri tarafından 30 Mayıs 2022 tarihinde; kurucuların ve okul yöneticilerinin katıldığı yemek düzenlendi. Kuruculardan ebediyete irtihal eden; Ahmet KASTAL, Ahmet ZİYAN, Durdu KASTAL, Hakkı ŞİMSEK ve Muzaffer KARA için dua edildi.

Moderatörlüğünü Halkla İlişkiler Sorumlusu Soncan TEKSİN’in yaptığı toplantıda; Mehmet ZENGİN, kurcu ortaklara yaptıği konuşmasında; ” Okuldaki görevimden ayrılmam nedeniyle benim için böyle bir program düzenlediğiniz için sizlere teşekkür ediyorum, hoş geldiniz. Resmi kurumlarda yapmış olduğum 28 yıl hizmetten sonra sizlere birlikte Biltepe Okullarını kurmaktan, bu kurum adına 22 yıl daha şirket yöneticisi, kurucu temsilcisi genel müdür olararak görev yapmaktan çok mutluyum. Bu görevlerim sürecinde yönetim kurulundaki arkadaşlarımın ve siz kurucuların her zaman desteğini gördüm. Siz yönetim kurulundaki arkadaşlarımla; hep takım bilinci içerisinde, istişareye önem vererek, açıklık ilkesine bağlı kalarak, demokratik anlayışla şirketimizi birlikte yönettik. Bu verimli çalışmamız okulumuzda, eğitim – öğretim ve yönetim çalışmalarımıza da yansıdı. Okulumuz kurumsal kimliğe kavuştu, ardından Biltepe kültürü oluştu, başarılarıyla adından sözü edilir bir kurum oldu. Bu konuda okul yöneticisi arkadaşlarıma ve okulumuzun tüm çalışanlarına da teşekkür ediyorum. Burada çalıştığım 22 yıllık süreçte; tatil yapmadım, mesai mefhumum olmadı, bu konuda bana destek olan eşim Elmas Hanım’a teşekkür ediyorum. Kadirli’ye bu okulun kurulmasının; fikir babası ve destekçisi Ahmet Kastal’a, ebediyete irtihal eden diğer kurucularımız; Ahmet Ziyan, Durdu Kastal, Hakkı Şimsek ve Muzaffer Kara’ ya Allah’tan rahmet diliyorum. Okulumuz adına yapmış olduğum çalışmalarımla ilgili olarak tüm haklarımı helal ediyorum, bu konuda sizlerden de helallik istiyorum.” dedi.

Geçmişten günümüze Bilgi Eğitim Pazarlama ve Ltd. Şirketinde yönetim kurulu olarak görev alan üyeler yapmış oldukları benzer konuşmalarda Mehmet ZENGİN’le ilgili olarak; Biltepe Okullarının; kurulmasıyla ilgili girişimciler arasında olan, inşaatın yapımından, eğitim öğretime açılma aşamasından günümüze kadar olan süreçte Mehmet Ağbimizi; birleştirici, çözüm odaklı, vizyon sahibi, demokratik düşünen biri olarak tanıdık. Biz bu oluşumdan önce kendisini tanımıyorduk. Yaptığımız araştırmalarda çok ortaklı şirketlerin uzun süre ayakta kalmadıklarına tanık olduk. Ancak biz her yıl güçlenerek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Eğitim öğretim ve yönetim alanındaki; uzun yıllar özverili, başarılı çalışmalarından dolayı kutluyor, kendilerine sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyoruz. Bugünün anısına topluca bir plaket takdiminde bulunuyoruz, dediler. Moderatörlük görevini üstlenen Soncan Öğretmen, kuruculara ve eşlerine seslenerek, “Arkadaşlar burasını bir serbest kürsü olarak düşünebilirsiniz, Mehmet Ağbimizle ilgili olarak herkes konuşabilir.” dedi. Söz alanlar; Mehmet ZENGİN’in Biltepe’deki hizmetlerinden, kişiliğinden övgüyle bahsettiler, onunla ilgili anılar anlattılar. Kürsüye gelen birim müdürleri: Müdürümüz, gerçek bir eğitim lideridir, hem de paylaşımcı liderdir, özellikle birlikte çalıştığı biz müdürlere yetki ve sorumluluk vererek bizlerin liderlik becerilerini geliştirirken, bizden de öğretmenlerin liderlik becerilerini geliştirmemizi istiyor. O, biliyor ki lider öğretmen lider öğrenci yetistirir.

Müdürümüzün en büyük özellikleri; sürekli okuması, eğitimle ilgili TV programlarını izlemesi, yıllar önceki eğitim yaşantılarını güncellemesi, istisnasız her sabah çay sohbeti altında bizlerle eğitim sohbeti yapması, akşam mesai bitiminde de günün değerlendirilmesini birlikte yapmamızı istemesidir. Kendilerinin gözetiminde öğretmenlere yönelik olarak gerçekleştirdiğimiz hizmet içi eğitim programları sayesinde, öğretmenlerimiz ustalaştılar. Öğretmenlerimizin; alan bilgileri, iletişim becerileri, gelişti, formasyon sahibi oldular. Sonuçta Okulumuzda; disiplin olayları yaşanmaz oldu, sınıf yönetiminde sorun yaşanmaz oldu. Bugün okulumuz kurumsal kimliğe kavuştu ise, okulumuzda kurum kültürü oluştu ise, biz yöneticiler bir çok konuda inisiyatif kullanabiliyorsak, öğretmenlerimiz; özgüven sahibiyse, velilerinin ve öğrencinin karşısında dikleşmeden dik durabiliyorlarsa bu saydığım güzelliklerin arkasında Mehmet ZENGİN Müdürün yönetim anlayışı ve siz yönetim kurulunun destekleri vardır. Bu nedenlerle tüm çalışanlar adına kendisine ve siz yönetim kuruluna minnet borçluyuz. Müdürümüz, her ne kadar okulumuzdaki görevinden ayrılsa da O, “Öğretmenin emeklisi olmaz.” derdi. Kendisinin okulumuzu ziyaretleri bizlerin eğitim anlayışını güçledirecektir.

Eğitim öğretim ve yönetim anlayışımızla katkılarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum, sağlıklı ve mutlu ömür diliyoruz. Törenin sonunda okulun yardımcı personelleri de Zengin müdürü yalnız bırakmadılar. Kısa bir süre sohbet edip fotoğraf çektirdiler.